Ewolucja materaców na przestrzeni lat

Ewolucja materaców na przestrzeni lat

 

Aż ciężko się nadziwić jak rozległą historię posiadają materace. Od zarania dziejów służą człowiekowi jako podłoże do spania. Ich proces ewolucyjny sięga czasów, o których mówi się jedynie podczas lekcji historii.

Cofnijmy się do początków

77 000 lat p.n.e. pierwszy przejaw materaca składał się z zlepek liści, trawy, trzciny oraz sitowia. Jego powierzchnia oscyluje w granicach 2 metrów kwadratowych. Miała ona za zadanie pomieścić całą rodzinę. Forma ta przetrwała aż do epoki neolitu datowanej na 10000 lat p.n.e. Pierwszym unowocześnieniem było dodanie zwierzęcej sierści oraz pokrycie całość skórą. Ukształtowana forma wiodła prym przez nieco ponad 6 tysiącleci. Dopiero Persowie wprowadzili kolejne zmiany tworząc coś na kształt wodnego łóżka, czyli koziej skóry wypełnionej wodą.Taką konstrukcję pozostawiali na słońcu aż do nagrzania. Jednak to Rzymianie byli najbliżsi dzisiejszej formy materaca. W ich założeniach podłoże do spania powinno posiadać opakowanie (płótno) oraz jego wypełnienie (siano, trzcina, słoma, wełna, a nawet pióra).

Nasza era

Po rewolucyjnych zmianach, które zapoczątkowali Rzymianie, przyszedł czas na kolejne. Od epoki renesansu temat materaców przybrał nowe oblicze. Zaczęto dbać o podłoże, na którym się śpi. Było ono również określnikiem stopnia zamożności. Od XV do XIX wieku wprowadzono szereg zmian takich jak: hafty, zwiększono wachlarz wypełnień o bawełnę i naturalne włókna, pikowanie. Z kolei pomiędzy XVI-XVII wiekiem powstało prawdopodobnie pierwsze łóżko składające się z drewnianej ramy oraz nałożonego na to materaca. Później wynaleziono kratownicę, która odzwierciedlała dzisiejszy stelaż. O ile wszystkie zmiany poczęte do XIX wieku okazały się istotne, to końcówka tego okresu była przełomowym momentem. Siedzisko bryczki było inspiracją do stworzenia materaca sprężynowego. Jego główne zalety skupiały się wokół absorcji ciała przez speżyny oraz jego prymitywnego rozkładu na całej powierzchni. Niecaly wiek później James Marshall opatentował pierwszą sprężynę kieszeniową, a jego firma po dziś dzień produkuje najlepsze na świecie materace kieszeniowe. Kolejnym rozwojowym krokiem były lateksowe materace Dunlopa. To właśnie oni zaprezentowali światu technologię wulkanizacji kauczuku, z którego otrzymywano piankę lateksową. 
Późniejsze lata XX wieku wiążą się z co rusz nowymi postępami w produkcji materaca do formy, którą znamy po dziś dzień. Należą do nich: sztuczne materiały wypełniające, dmuchany materac, łóżko wodne w wersji nowoczesnej, sztuczny lateks wypierajacy naturalny. Końcówka XX wieku to okres wprowadzenia na rynek pierwszych termoelastycznych materaców, a przełom XX i XXI wieku kojarzony jest ze zmianą z dwu- na jednostronny materac, który jest najchętniej kupowanym na świecie. 

Długi okres czasu obfitował w rozmaite zmiany, które dziś pozwalają cieszyć się nam z formy, którą użytkujemy. Zadziwiające jak dużo czasu było potrzebne, aby podłoże do spania nabrało właściwej formy. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie spania na zlepce z roślin, gdy dookoła mamy szeroki wybór. 

 

  • wysoka funkcjonalność

  • sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne

  • meble do wnętrz mieszkalnych

  • funkcjonalne meble do wnętrz publicznych